Jakie studia obecnie wybrać?

Jakie studia obecnie wybrać?

Prace magisterskie są dla studentów olbrzymim obciążeniem. Niezależnie czy są to Katowice, czy też inne miasto, prace dyplomowe to zawsze stres. W poniższym tekście skupimy się na pytaniu, jakie zadaje sobie każdy student. Brzmi ono: jakie studia obecnie wybrać? Tekst ten będzie zawierał subiektywne opinie odnośnie do tego pytania.

Zacznijmy od trendu, jaki panuje na rynku pracy. Obecnie widać, że coraz mniej jest pracy dla humanistów, a przypada ofert zatrudnienia dla osób z wykształceniem technicznym.

Należy tutaj wspomnieć, że nie każde wykształcenie techniczne gwarantuje dobrą pracę w Polsce. Za przykład mogą tutaj posłużyć absolwenci różnych nauk, które są oparte na chemii. Wystarczy przejrzeć sobie oferty pracy, by zobaczyć, że ofert pracy w laboratoriach nie ma za dużo. Polska nie jest biotechnologiczną potęgą. Z pracą mogą mieć również problem absolwenci fizyki.

Dużo pracy jest obecnie w informatyce oraz transporcie. Szacuje się, że obecnie w Polsce brakuje 70 000 programistów. Już teraz jest to jedna z najlepiej opłacanych profesji w Polsce. Usługi cyfryzują się, a handel coraz częściej będzie przechodził do Internetu. Dobry programista na pewno znajdzie ciekawą pracę.

Olbrzymi popyt jest obecnie na pracowników z zakresu logistyki. Polska jest prawdziwą, europejską potęgą transportową. Osoba, która skończy logistykę, może pracować w całym spektrum rozmaitych podmiotów. Niezależnie czy jest to firma produkcyjna, czy też transportowa, dobry pracownik logistyki zawsze znajdzie pracę.

Ekonomiści i humaniści… analiza.

Na pewno warto się zastanowić nad studiowaniem kierunków związanych z ekonomią, zarządzaniem oraz marketingiem. Na przestrzeni lat różne uczelnie wypuściły dziesiątki tysięcy absolwentów o tych właśnie profilach. Innymi słowy, osób, które mają tego typu wykształcenie, jest na rynku pracy bardzo dużo. Oznacza to, że jeśli skończysz studia, o którymś z tych profili, to będziesz musiał rywalizować z tysiącami osób, które mają zbliżone do Ciebie kwalifikacje.

Z pracą problem mogą mieć klasyczni humaniści. Zaliczyć do nich można przede wszystkim rozmaitych socjologów, politologów, filologów polskich, psychologów itd. Poza sprzedażą ciężko jest znaleźć obszar gospodarki, który mógłby wchłonąć tak dużą ilość osób o profilu humanistycznym.

Prace magisterskie, a rynek pracy w mieście Katowice.

Prace magisterskie sprawiają studentom problemy nie od dziś. Nie gwarantują one na pewno studentom sukcesu na rynku pracy. Katowice to atrakcyjne miasto, w którym jest naprawdę dużo ciekawych możliwości zrobienia fascynujących karier. Wybierając studia, powinieneś brać pod uwagę nie tylko swoje fascynacje, ale również perspektywy na znalezienie pracy, po ukończeniu tych studiów.

Brak wykształcenia wyższego nie oznacza, że nie możesz zarabiać świetnych pieniędzy. Obecne w Polsce brakuje kierowców zawodowych oraz tzw. złotych rączek. Poza tym w obecnych czasach jest bardzo dużo opcji do przekwalifikowania się. Internetowe kursy to na pewno jedna z takich możliwości. Stare powiedzenie “czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał” już nie obowiązuje.


Zostaw odpowiedź